Przejdź do treści

FAQ

Uczestnik lokalnej grupy YoungStars

Pojedyncze spotkanie w całości opowiada pewną historię. Wszystkie gry i akcje do niej nawiązują. Będzie dużo zagadek, niespodzianek, ruchu, kreatywności przebywania na dworze. Przez cały czas nie będziesz się nudził. Liderzy zatroszczą się, żebyś miał coś do picia i jedzenia.

Staramy się jak najczęściej przebywać na dworze, więc weź ze sobą odpowiednie ciuchy, które mogą się pobrudzić, buty na dłuższe spacery, czapkę (przeciwsłoneczną czy zimową), bidon na wodę, menażkę, sztućce. Czasem potrzebne są inne rzeczy – zapytaj liderów.

Iskierki 6-8 lat (lub klasy 0-2)

W zależności od programu dnia może być wspólny z główną grupą. Często pojedyncze gry i aktywności zmodyfikowane dla tej grupy wiekowej (np. nie wymagają umiejętności pisania i czytania)

YoungStars 9-13 lat (lub klasy 3-7)

Jest to główna grupa wiekowa dla której przygotowujemy program. Jest w nim dużo wyzwań i na pewno nie będziesz się nudził.

Pomocnicy liderów 14+ lat

Jeżeli masz 14 lat lub więcej i chciałbyś brać udział w spotkaniach możesz to robić pod warunkiem, że będziesz pomagał przy organizacji spotkań. Staramy się, aby Twoja pomoc dotyczyła drobnych rzeczy, które lubisz robić i z którymi na pewno sobie poradzisz. 

Liderzy 18+

Jeżeli nie masz jeszcze doświadczenia w takiej pracy możesz zacząć jako pomocnik lidera. Najważniejsze jest otwarte serce i chęci – wszystkiego Cię nauczymy – od tego są nasze szkolenia. 

Zazwyczaj nie potrzebna jest rejestracja, ale prosimy rodziców o wypełnienie formularza, żebyśmy mieli kontakt do rodziców w razie czego. 

Tak, jak najbardziej możesz przyjść na pojedyncze spotkanie. Każde z nich ma jeden temat, który dokładnie badamy podczas jednego 3-godzinnego spotkania. 

Jednak dla tych, którzy się zdecydują, warto być na wszystkich spotkaniach w danym semestrze – bo tworzą one logiczną całość i można lepiej zrozumieć całą opowiadaną historię.

Pomocnik lidera lokalnej grupy YoungStars

Największą częścią Twojej pracy będzie branie udziału we wszystkich aktywnościach razem z Uczestnikami. Z innych rzeczy: wszystko zależy od tego, co ustaliliście na spotkaniu organizacyjnym. Czasem może być rola aktorska w scence, czasem przygotowanie herbaty zanim grupa dotrze na miejsce. Jednego razu może wytłumaczysz grę sportową, innym razem może będziesz planował trasę podchodów wraz z liderem. 

W dniu spotkania liderzy i pomocnicy przychodzą zazwyczaj godzinę wcześniej, żeby przygotować rzeczy, dekoracje, ale też żeby być gotowym na mini-gry gdyby Uczestnicy dotarli wcześniej. Oczekujemy, że po skończonym spotkaniu zostaniesz (razem z resztą liderów) dłużej. Czasem po to, żeby dokończyć sprzątanie, ale częściej, żebyśmy mogli zrobić feedback. 

Jako pomocnik możesz uczestniczyć w spotkaniach organizacyjnych liderów i możesz mieć wpływ na to jakie aktywności przygotowujemy.

Twoim głównym szkoleniem jest branie udziału w spotkaniach w ciągu roku szkolnego i przygotowaniach do nich. 

W zależności od Twojego wieku możesz wziąć udział w kolejnych szkoleniach (teoretycznych ale też bardzo praktycznych), które odbywają się (zazwyczaj) w formie tygodniowego obozu na wakacjach. Pierwsze o nazwie BasicTraining dostępne jest już dla uczestników w wieku 15 lat. Więcej o naszej serii szkoleń przeczytasz tutaj

Twoja praca odbywa się w formie wolontariatu i jeżeli jest Ci to potrzebne (np. do szkoły) to możemy wystawić Ci formalne zaświadczenie. 

Zachęcamy, aby pomocnicy lidera byli częścią lokalnego zboru / wspólnoty, która jest odpowiedzialna za daną lokalną grupę. W wyjątkowych przypadkach jest możliwe zaangażowanie w innym zborze, ale z planem, że dana osoba będzie zaangażowana w pracę lokalnej grupy YoungStars w zborze, którego jest członkiem, kiedy tylko taka grupa powstanie.

Wiemy, że możesz nie wiedzieć jeszcze jak to będzie po skończeniu szkoły średniej i czy będziesz nadal w danym zborze/mieście – dlatego proponujemy:

Zadeklaruj swoje  zaangażowanie na dany rok szkolny (z wakacjami przed lub po nim). To pomaga zaplanować pracę, ale daje możliwości zmian w ramach potrzeb.

Rodzic uczestnika lokalnej grupy YoungStars

Spotkania lokalnej grupy są organizowane przez członków danej wspólnoty dla dzieci i nastolatków, które są jej częścią. Ale zazwyczaj mamy miejsce, aby dzieci z zewnątrz się do nas dołączyły. W razie wątpliwości warto zapytać się liderów danej grupy.

Naszą główną grupą docelową są dzieci/nastolatki w wieku 9-14 lat (klasy 3-7 szkoły podstawowej). 

Jednak jest możliwe, że w danej lokalnej grupie istnieje grupa Iskierek (6-8 lat) albo, że są miejsca dla pomocników lidera (14+) – zapytaj lidera lokalnej grupy.

Więcej? patrz tutaj.

Zazwyczaj nie potrzebna jest rejestracja, ale prosimy rodziców o wypełnienie formularza, żebyśmy mieli kontakt do rodziców i informacje o ewentualnych alergiach pokarmowych.

Często przygotowujemy materiały do zadań i wtedy szczególnie ważne jest, żeby powiadomić lidera (np. smsem, mailem) czy dziecko będzie – to ułatwia organizację.

Spotkania lokalnej grupy są organizowane przez członków danej wspólnoty dla dzieci i nastolatków, które są jej częścią. Dlatego są one finansowane w pełni przez lokalną wspólnotę. 

Zazwyczaj aktywności nie wymagają dużych nakładów finansowych – próbujemy dzieciom pokazać, że dobrą zabawę można zorganizować niskobudżetowo.  W pojedynczych przypadkach jest możliwa jednorazowa opłata związana z kosztem materiałów.

Zazwyczaj największym kosztem jest inwestycja w ubranie odpowiednie do wędrówek po lesie i opłaty związane z letnim obozem wyjazdowym.

Lider lokalnej grupy YoungStars

Tak. Tak. Tak.

Każda grupa lokalna tworzy samodzielnie swój program w zależności od tego jakie umiejętności mają liderzy. Jeżeli w grupie są sami sportowcy, to spotkania mogą być typowo sportowe. Jeżeli natomiast same osoby uzdolnione plastycznie, to może robótki ręczne będą główną aktywnością spotkania. Bez względu na Twoje umiejętności możesz znaleźć coś dla siebie, bo masz wpływ na to jak przekażecie dzieciom daną historię (a do tego spróbować też czegoś nowego). 

W dniu spotkania liderzy i pomocnicy przychodzą zazwyczaj godzinę wcześniej, żeby przygotować rzeczy, dekoracje, ale też żeby być gotowym na mini-gry gdyby Uczestnicy dotarli wcześniej. Oczekujemy, że po skończonym spotkaniu zostaniesz (razem z resztą liderów) dłużej. Czasem po to, żeby dokończyć sprzątanie, ale częściej, żebyśmy mogli zrobić feedback. 

Nasz program wymaga przygotowania – robimy to na spotkaniach dla liderów, zazwyczaj raz na 2 tygodnie. Do tego mamy pojedyncze dłuższe planowanie kiedy przygotowujemy nowy semestr. 

Z doświadczenia wiemy, że spotkania organizacyjne, to dobry czas wśród liderów. Gdzie często poważne dyskusje teologiczne przechodzą w szaloną burzę mózgów i pękanie ze śmiechu z naszych „głupich” pomysłów.

Wiemy, że możesz nie wiedzieć jeszcze jak to będzie za kilka lat i czy będziesz nadal w danym mieście – dlatego proponujemy: Zadeklaruj swoje  zaangażowanie na dany rok szkolny (z wakacjami przed lub po nim). To pomaga zaplanować pracę, ale daje możliwości zmian w ramach Twoich potrzeb.

Kto wie, może nabyte umiejętności przydadzą Ci się również w następnym miejscu, w którym będziesz?

Aby zostać liderem potrzebujesz doświadczenia w lokalnej grupie i ukończonych szkoleń. Dla osób 18+ kolejność szkoleń nie ma znaczenia – tzn. jeżeli nie byłeś na Basic Training to spokojnie możesz zacząć szkolenia od LeaderShip Training.

Więcej o naszych szkoleniach tutaj.

Pastor / starszy zboru

Tak na prawdę: nie potrzebujesz kolejnego terminu w tygodniu. Ale czy masz zajęcia dla tej grupy wiekowej (9-14 lat)? Tej, która jeszcze jest za mała na dyskusje na młodzieżowym, a już nudzi się kiedy ma pokolorować obrazek podczas opowiadania Historii Biblijnej? 

Metody, które uczymy mogą się przydać tak podczas prowadzenia Szkółki Sobotniej (lub Niedzielnej) jak i spotkania młodzieżowego. Zachęcamy do przekazywania treści w sposób zrozumiały dla słuchacza. A jeżeli słuchacz nie chce (ma już dosyć) siedzenia w ławce, to może warto mu poświęcić trochę więcej czasu i wytłumaczyć pewne zasady podczas gry sportowej na boisku lub w trakcie podchodów w lesie.

A jest ktoś odpowiedzialny za dzieci i ktoś odpowiedzialny za młodzież? Zachęcamy, żeby te osoby zobaczyły nasz sposób pracy i może to je zachęci i da nowe pomysły na wykonywanie swojej służby.